Trwałość tablic wykonanych z emalii
Trwałość tablic wykonanych z emalii
Wybierając tablicę reprezentującą Twoją firmę, z pewnością chcesz, by nie tylko była estetyczna, ale także trwała i nie zniszczyła się po dwóch latach od powiedzenia. Wysoką jakość wykonania i nienaganny wygląd gwarantuje tablica emaliowana.

Wybierając tablicę reprezentującą Twoją firmę, z pewnością chcesz, by nie tylko była estetyczna, ale także trwała i nie zniszczyła się po dwóch latach od powiedzenia. Wysoką jakość wykonania i nienaganny wygląd gwarantuje tablica emaliowana. Co w niej takiego jest?


Technika z tradycjami

Umiejętność emaliowania ludzkość posiadła bardzo szybko. Pierwsze emaliowane przedmioty znaleziono już w pozostałościach po Egipcjanach, którzy stosowali tę technikę do przyozdabiania cennej biżuterii. Część z tych zdobień przetrwała aż do naszych czasów! Jednak prawdziwy rozkwit umiejętności emalierskich ludzkość przeżyła we wczesnym średniowieczu. Technika ta popularna była w Europie Zachodniej, szczególnie nad Renem i Mozą, mieście Limoges oraz w Bizancjum.

Przez ten czas wymyślono kilka różnych stylów emaliowania, w zależności od potrzeb. W Bizancjum królowała tzn. emalia komórkowa, która polegała na uzupełnianiu wyszczególnionych miejsc barwnikami, które rozdzielały niewielkie ścianki blaszek. Z kolei na Węgrzech popularna była emalia drutowa – drut układano na blaszce w odpowiednim kształcie i zalewano go do połowy barwnikiem, tak by nadal wystawał znad emalii. W XII wieku w ośrodkach otaczających rzeki Ren i Moza uczono techniki żłobkowej. Zamiast na powierzchni metalu, wzory tworzone są w jego głębi – poszczególne komórki były odpowiednio wycinane. Kolorowa emalia wypełniała wyżłobione otwory. Dopracowane przez lata techniki dostosowywane do bieżących potrzeb pozwalają nam dziś produkować gładkie, ekskluzywne tablice emaliowane, które godnie reprezentują międzynarodowe przedsiębiorstwa i urzędy państwowe.


Jaką technikę stosujemy?

Nasze tablice emaliowane są robione ręcznie, zgodnie z wielowiekową tradycją. Jednak nie nanosimy na nie żadnych drutów ani nie żłobimy w nich skomplikowanych wzorów. W pierwszej kolejności wycinamy odpowiedni kawałek metalu, któremu nadajemy odpowiedni, wypukły kształt. Następnie nakładamy na niego warstwy emalierskie, które oznaczają nic innego, jak ręczne malowanie specjalną emalierską farbą. Kolejnym krokiem jest wykonanie odpowiednich liter i umieszczenie całości w specjalnym piecu. Tablice są wypalane w temperaturze pomiędzy 800-900 stopni Celsjusza. Takie wykonanie pozwala nam na duże możliwości i realizację ciekawych zamówień. Od prostych, klasycznych i nowoczesnych, po te inspirowane dawnymi szyldami sklepowymi. Technika ta zapewnia również wysoką trwałość na uszkodzenia, zmienne warunki atmosferyczne i chroni kolory przed wyblaknięciem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą tablic emaliowanych.