Techniki emaliowania
Techniki emaliowania
Choć znane techniki rękodzielnicze na przełomie kolejnych lat zmieniały się, to jednak emaliowanie w dalszym ciągu cieszy się sporą popularnością. Ta jedna z najstarszych metod zdobniczych nadal wykorzystywana jest w różnego rodzaju branżach.

Choć znane techniki rękodzielnicze na przełomie kolejnych lat zmieniały się, to jednak emaliowanie w dalszym ciągu cieszy się sporą popularnością. Ta jedna z najstarszych metod zdobniczych nadal wykorzystywana jest w różnego rodzaju branżach. Zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim w jubilerstwie oraz w przypadku produkcji naczyń kuchennych. Dodatkowo za jej pomocą może powstać także emaliowana tablica reklamowa, będąca nie tylko nośnikiem różnego rodzaju informacji, ale także stanowiąca element ozdobny. Czym zatem jest emalia oraz w jaki sposób przebiega proces emaliowania?

Czym jest emalia?


Emalia jest szklistą substancją, która wytworzona została z mieszaniny sproszkowanych minerałów oraz topników z dodatkiem pigmentów. Może być ona zarówno przezroczysta, kryjąca, bezbarwna lub barwiona. Za pomocą emalii pokrywa się elementy metalowe, bardzo często złote lub miedziane, gdyż to właśnie te metale charakteryzują się współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, który zbliżony jest do współczynnika emalii. 

Rodzajami emalii, są między innymi emalia komórkowa oraz żłobkowa. W pierwszym przypadku praca polega na przylutowaniu w podłożu ze złota cienkich przegródek, aby następnie umieścić między nimi warstwy kolorowej emalii. Z kolei przy zastosowaniu miedzi, zamiast przymocowywania przegródek wykonuje się za pomocą dłuta zagłębienia, które następnie wypełniane są emalią. Stosuje się także pochodzącą z Włoch emalie limuzyńską, gdzie metal pokryty cienką warstwą emalii, jest następnie wypalany z piecach. 

Na czym polega emaliowanie?


Za pomocą emaliowania można nie tylko ozdobić przedmiot, ale również skutecznie zabezpieczyć jego powierzchnię przed powstaniem ewentualnych uszkodzeń. W przypadku emaliowania stalowych przedmiotów, należy nałożyć kilka warstw emalii. Każdą z kolejnych powłok trzeba również utwardzić za pomocą wykorzystania dedykowanego do tego celu pieca. Proces ten odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, która sięgać może nawet 900 stopni Celsjusza. Istotny jest także właściwy wybór materiału, bowiem musi mieć on wyższą temperaturę topnienia od emalii. W przeciwnym wypadku z całą pewnością nie uda nam się osiągnąć zamierzonego efektu. Jeśli zastosowane zostaną wszelkie wytyczne, można uzyskać naprawdę spektakularny efekt. Może być to na przykład emaliowana tablica reklamowa lub informacyjna.

Jak przebiega proces emaliowania?

Sam proces emaliowania jest dość skomplikowany, wymaga również doświadczenia i wysokiej precyzji. Składa się z kilku występujących po sobie etapów. Początkowo należy odtłuścić powierzchnię przedmiotu. Następnym krokiem jest jej pokrycie za pomocą pierwszej warstwy emalii, zwanej gruntową. Jej zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie materiału przed korodowaniem. Utwardzenie pierwszej warstwy emalii odbywa się w piecu. Kolejnym etapem staje się nałożenie emalii w kolorze i wypalenie jej w bardzo wysokiej temperaturze. Emaliowana tablica reklamowa zawiera także różnego rodzaju napisy oraz grafiki. Dlatego też zakres prac w tym przypadku rozszerza się również o naniesienie tych elementów na pomocą kalki. Po przyłożeniu kalki do powierzchni materiału, nanoszona jest następna warstwa farby emalierskiej. Gdy końcowy efekt jest satysfakcjonujący, produkt ponownie zostaje umieszczony w piecu celem przeprowadzenia jego utwardzenia. Po wyschnięciu należy go jeszcze wypolerować, aby uzyskał on gładkie wykończenie.

Jakie produkty wytwarzane są tą techniką?


Za pomocą emalii stworzyć można wiele interesujących produktów, które na rynku oferowane są przez różne branże. Może być to między innymi niezwykle efektowna i przykuwająca uwagę emaliowana tablica reklamowa. Reklama jest kluczowym elementem dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Spora konkurencja sprawia, że musi ona wyróżniać się oryginalnym stylem i przykuwać uwagę potencjalnych klientów. Takie właśnie są tablice wykonane w technice emalierskiej. To produkty, które potrafią podkreślić indywidualny charakter każdego przedsiębiorstwa, niosąc przy tym czytelną i zrozumiałą treść. Warto więc wykorzystać to rozwiązanie do identyfikacji wizualnej swojej firmy. Oprócz tego powstają również tablice informacyjne, zawierające oznaczenia ulic, domów lub budynków użyteczności publicznej, a nawet godła lub herby miast.

Emalia stosowana jest również w produkcji naczyń lub wanien. W wyniku procesu produkcyjnego nanoszona jest bardzo cienka, szklana powłoka. Cechuje ją wysoka odporność na ścieranie, zniekształcenia, kwasy i substancje chemiczne. W przypadku czyszczenia emaliowanych garnków należy jednak pamiętać, aby nie robić tego za pomocą druciaków lub środków zawierających proszki ścierne. Jednocześnie emalia znajduje szerokie zastosowanie także jubilerstwie. Artystyczne emalierstwo pozwala na tworzenie pięknych i barwnych dzieł z metalu oraz transparentnych szkliw. Metoda ta pomimo upływu wielu lat wciąż potrafi zaskakiwać oraz daje w dalszym ciągu ogromne możliwości.