Tablice emaliowane kiedyś i dziś - zmiany na przestrzeni lat
Tablice emaliowane kiedyś i dziś - zmiany na przestrzeni lat
Tablice emaliowane cieszą się sporą popularnością i w dalszym ciągu można się z nimi spotkać w różnych miejscach. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, bowiem zdobią one elewacje urzędów i budynków użyteczności publicznej, a także wykorzystywane są jako nośniki reklamy.

Tablice emaliowane cieszą się sporą popularnością i w dalszym ciągu można się z nimi spotkać w różnych miejscach. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, bowiem zdobią one elewacje urzędów i budynków użyteczności publicznej, a także wykorzystywane są jako nośniki reklamy. Jakie elementy sprawiły, że taki rodzaj tablic znalazł uznanie u tak dużego grona odbiorców? Jak wygląda technika ich wytwarzania i czy zmieniła się ona na przestrzeni lat?

W jaki sposób powstają tablice emaliowane?


Wytwarzanie tablic emaliowanych ma bardzo długą historię. Sama emalia stosowana była już od starożytności i do dzisiejszego dnia używa się jej zarówno w jubilerstwie, jak i przy produkcji naczyń kuchennych. Tablice emaliowane są natomiast przydatne w przypadku znakowania ulic lub budynków, a także obiektów użyteczności publicznej lub prywatnych przedsiębiorstw. 

Proces powstawania takiego produktu jest dość skomplikowany i składa się z kilku etapów. W celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu końcowego, wykorzystanych musi zostać bowiem kilka warstw emalii. Są one kolejno nakładane na siebie, a następnie utwardzane za pomocą wykorzystana specjalnego pieca. Emaliowany materiał musi posiadać wyższą temperaturę topnienia, niż temperatura topnienia emalii. Warto również zaznaczyć, że cały proces odbywa się w temperaturze dochodzącej nawet do 900 stopni Celsjusza. Końcowy produkt cechuje także odpowiedni kształt i rozmiar. Całość zostaje poddana obróbce mechanicznej, dzięki czemu usunięte są ewentualne nierówności, a powierzchnia staje się gładka.

Technika wytwarzania tego rodzaju tablic znana jest od wielu lat. Rozwój technologiczny daje jednak obecnie zdecydowanie większe możliwości. Chodzi przede wszystkim o nanoszenie różnego rodzaju grafik, dzięki czemu tablice emaliowane świetnie sprawdzają się w branży reklamowej lub jako firmowe szyldy. Oprócz klasycznego wypalania emalii, stosuje się również komputery oraz dedykowane oprogramowanie, pozwalające na stosowanie zaawansowanych projektów graficznych, zawierających nie tylko napisy ale również obrazy.

Kwestie prawne


Tablice wykorzystywane jako nośniki treści reklamowych lub firmowe szyldy nie są ograniczone praktycznie żadnymi restrykcjami. To od ich odbiorcy zależy co zostanie na nich umieszczone. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku tablic umieszczanych na przykład na szkołach lub urzędach. Zgodnie z przepisami prawa, tego rodzaju miejsca muszą zostać w widoczny sposób oznaczone za pomocą tablicy oraz godła, umieszczonych na froncie budynku. Wymiary tablicy z godłem muszą mieć 50 cm na 40 cm. Jeśli natomiast chodzi o samą nazwę instytucji, kwestia ta nie została określona w tak precyzyjny sposób. Nazwa powinna być natomiast widoczna z większej odległości. Dlatego czcionka powinna być wyraźna i czytelna, najlepiej o uniwersalnym, prostym kroju.

Mając na względzie powagę tego rodzaju instytucji, należy korzystać z trwałych i efektownie prezentujących się rozwiązań. To właśnie dlatego tablice emaliowane sprawdzają się najlepiej. Proces ich wytwarzania nadaje im bardzo wysoką odporność, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu niezależnie od opadów deszczu, śniegu, różnic temperatur lub oddziaływania promieniowania UV, zawsze prezentują się doskonale i podkreślają rangę budynku, którego elewację zdobią.

Prawo stanowi także o obowiązku nałożonym na właścicieli nieruchomości, którzy powinni w sposób czytelny oznaczyć ja za pomocą tabliczki z umieszczonym numerem porządkowym oraz nazwą ulicy lub miejscowości. To bardzo ważne, bowiem z jednej strony może skutkować nałożeniem kary grzywny za niedopełnienie tego obowiązku, a z drugiej powodować komplikacje w przypadku konieczności udzielenia pomocy przez załogę pogotowia ratunkowego lub innych służb, które w szybkim czasie muszą znaleźć się pod odpowiednim adresem.

Wykorzystanie tablic emaliowanych jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli prywatnych nieruchomości, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto postawić na ten uniwersalny, niezawodny i trwały produkt, z którego korzystać będzie można przez wiele następnych lat. Podejmując decyzję o zakupie, należy również korzystać z usług sprawdzonych firm, które oferują produkty dobrej jakości oraz mogą posiadają pozytywne opinie klientów.